Saippuanpala astalona


Tänään yömyöhällä TV 5:llä nähtävä neljän tähden elokuva Full Metal Jacket liittyy tavallaan Suomen hiihtourheilun, vaikka tyhmempi ei sitä heti huomaa. Tässä sotaelokuvassahan USA:n merijalkaväen alokkaat pahoinpitelevät porukalla pahanpäiväisesti erään ongelmia aiheuttaneen aseveljensä käyttäen tilapäisaseena, eli astalona, pyyhkeeseen käärittyä saippuanpalaa. 

Pyyhkeeseen kääritty saippuanpala on vaarallinen ase. Pyyhe vaimentaa iskua niin, ettei iho välttämättä rikkoudu tai synny selkeitä haavoja, mutta saippuan massa ja liike-energia aiheuttavat kovan iskun syvälle kudokseen ja luihin. Kun saippuapala laitetaan sukan tai pyyhkeen päähän, se toimii kuin nuija. Keskipakoisvoima moninkertaistaa iskun voiman verrattuna pelkkään nyrkiniskuun. Teon jälkeen saippuan voi palauttaa telineeseen ja pyyhkeen naulaan. Mitään laitonta asetta ei jää tapahtuneesta todisteeksi. Saippuapala on juuri sopivan kokoinen ja painoinen aiheuttamaan voimakasta tylppää traumaa ilman, että se välttämättä tappaa kohteen välittömästi.

Luulen, että USA:n merijalkaväen alokkaat saivat idean saippua-astalosta kuultuaan vuoden 1956 talviolympialaisten Suomen hiihtomaajoukkueen sisäisestä välienselvittelystä. Silloinhan muutama maastohiihtäjä hermostui siinä määrin, että he kävivät antamassa porukalla asennekasvatusta kuopiolaiselle mäkihyppääjä Hemmo Silvennoiselle, koska tämän nimissä oli Savo-lehdessä julkaistu kisaraportti, jonka mukaan eräät hiihtäjät ovat äärimmäisen hermostuneita ja vauhkoja ennen kilpailuaan toisin kuin mäkihyppääjät, jotka ovat aina herrasmiehiä. Tapahtuneesta on monenlaisia värikkäitä versioita ja yhden mukaan pieksäminen tapahtui pyyhkeeseen käärityllä saippuanpalalla.

Hemmo Silvennoinen oli vahva ennakkosuosikki olympialaisten mäkikisassa, mutta mukiloinnin jälkeen hän jäi kymmenenneksi kilpailussa, jonka voitti Antti Tyrväinen ja hopealla oli Aulis Kallakorpi. Vähän olympialaisten jälkeen Salpausselän kisoissa olivat mukana kaikki maailman huiput ja silloin Hemmo Silvennoinen oli jo toipunut vammoistaan ja voitti kilpailun. Järjestäjien huumorintajusta kertoo se, että voittaja sai palkinnoksi kirjoituskoneen.


Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *