Manageri Jukka Härkösen muistelmissa mainitaan Suonenjoki toisenkin kerran aiemmin kertomani Asko Vehviläis-tapauksen lisäksi. Nimittäin kiirastorstaina noin vuonna 2010 Härkönen soitteli suosikkivokalistilleen Suomenjoen Vasamaa edustaneelle mäkihyppääjä Kari Jalkaselle, joka paremmin tunnetaan laulaja Kari Tapiona ja pyysi tätä esiintymään Lahden mäkimonttuun Janne Ahosen jäähyväiskilpailuun.
Tässä yhteydessä on syytä muistuttaa, että jokainen, joka yleensä jotain tietää, tietää, että Kari Tapio oli aikoinaan mäkihypyssä Suomen mestari; tosin ainoastaan Suomen ammattikoululaisten Suomen mestari.
Puhelun aluksi Härkönen pahoitteli sitä, että soitti kiirastorstaina, mutta pikkuisen maistissa ollutta Kari Tapiota se ollenkaan häirinnyt, koska tämä kertoi heidän perheessään vietettävän nyt kiivastorstaita, koska jostain syystä rouvan kanssa oli tullut hieman ns. vääntöä.
Kun Härkönen kysyi, että tulisiko maamme suurin iskelmätähti esiintymään Lahden mäkimonttuun, niin tämä vakuutti ilman muuta sinne tulevansa. Kun Härkönen rohkeni tiedustella, että paljonko pitää maksaa, niin Kari Tapio vakuutti, ettei hänelle tarvitse mitään maksaa.
Ikävä kyllä suunnitellusta esiintymisestä ei sitten tullutkaan mitään, koska Kari Tapio kuoli taksin penkille ennen tapahtumaa. Kuitenkin Janne Ahosen ja Kari Tapion tiet vielä kohtasivat, koska Janne kutsuttiin hautajaisiin kantamaan Karin arkkua tämän viimeisellä matkalla. Hautajaispäivän iltana Ahonen soitti Härköselle ja kertoi vierailleensa Kari Tapion kotona ja nähneensä, että tämän työhuoneen seinä oli verhoiltu hänen saavuttamillaan kulta-, platina ja timanttilevyillä ja Janne Ahosesta kertovilla lehtileikkeillä.
https://siltala.fi/sivu/tuote/kilsoja-kunniaa-ja-kyyneleita/5693193